Říha Group, spol. s r.o.
Ratiboř 124, 756 21
Ratiboř u Vsetína
(zobrazit na mapě)
email: rihagroup@rihagroup.cz


tel. sekretariát:
+420 571 42 88 11
tel. obchodní oddělení:
+420 571 42 88 22
tel. servisní oddělení:
+420 571 42 88 24


Zobrazit podrobné kontakty

Atmosferické chlazení

V oblasti atmosférického chlazení (voda až 23°C/léto) se naše společnost specializuje na dodávku zařízení od firmy B.A.C., která patří mezi světové špičky v oblasti vývoje a výroby odpařovacích chladičů a chladících věží. Mezi jejich hlavní produkty patří následující systémy:

VFL

VFL chlazení

VFL chlazení

Modelová řada

29 modelů
Průtok od 1,5 do 65 l/s

Princip provozu

Chlazená kapalina proudí trubkovnicí, která je zvenčí skrápěna recirkulující vodou skrápěcího okruhu. Teplo předchází z chlazené kapaliny přes stěnu trubkovnice do skrápěcí vody, která stéká po trubkovnici dolů. Proti ní je vzhůru skrz trubkovnici tlačen vzduch, který odpaří část skrápěcí vody a tak odvádí teplo do okolí. Zbylá skrápěcí voda padá do vany a je recirkulována zpět.

vfl-princip

Charakteristika

Hlavní znaky / možnosti

Materiálové provedení

FXV

chlazení FXVNově ve standardní výbavě:
1) Nízko – hlučné provedení ventilátorů
2) Každý ventilátor má svůj vlastní motor
3) Žaluzie na sání zabraňují slunečnímu záření, vniku nečistot, úletu vody
4) Při vyšších chladicích výkonech je nabízena jednotka FXV-D, která má 2 výměníky s dochlazovací výplní naproti sobě a jeden nízko-hlučný axiální ventilátor

Modelová řada

Průtok od 3 do 149 l/s

Princip provozu

Chlazená kapalina proudí do trubkovnice, která je zvenčí skrápěna recirkulující skrápěcí vodou. Část vzduchu je nasávána vertikálně dolů přes trubkovnici a způsobuje odpar části skrápěcí vody. Tento odpařovací efekt ochlazuje vnější část trubkovnice a tím se chladí kapalina uvnitř. Oteplená skrápěcí voda dále stéká přes chladicí výplň, kde je chlazena pomocí horizontálně nasávaného vzduchu. Takto ochlazená voda cirkuluje zpět do skrápěcího okruhu.
princip FXV

Charakteristika

 • kombinace křížoproudé a protiproudé konstrukce
 • zesílený horizontální a vertikální sací efekt
 • vertikální výtlak vzduchu
 • hliníkové axiální ventilátory
 • nízkotlaký skrápěcí systém
 • žárově pozinkovaná trubkovnice
 • „B.A.Cross“ chladicí výplň
 • V-řemeny a řemenice

Hlavní znaky / možnosti

 • nízký příkon motoru ventilátorů
 • prostorný interiér pro snazší údržbu
 • možnost instalace „zády k sobě“
 • snadná instalace z minimálního počtu sekcí sestavených ve výrobním závodě
 • vhodné pro venkovní použití
 • vysoce účinný přenos tepla
Materiálové provedení
 • BALTIPLUS
 • BALTIBOND
 • NEREZOVÉ PROVEDENÍ

HFL – nový hybridní chladič od B.A.C.

HFL

HFL

Chladič HFL byl vyvinut z osvědčeného chladiče VFL. Od tohoto se liší unikátní konstrukcí vany a zabudováním suchého výměníku do výtlaku vzduchu.

HFL „inteligentně“ kombinuje technologii suchého a odpařovacího odvodu tepla. Během léta poskytuje nízkou výstupní teplotu chlazené kapaliny a v zimě šetří vodu při provozu nasucho. Při použití 3cestného ventilu se dosahuje dalších úspor vody v přechodném období.
Oteplená kapalina (3) vstupuje do žebrovaného výměníku (12), kde se předchlazuje a jde dál do obtokového potrubí. 3cestný ventil na výstupu (13) je ovládán čidlem teploty na výstupním potrubí a pokud je teplota vyšší než požadovaná, tento ventil otvírá průtok do skrápěného výměníku. Zde se část vody ochladí na teplotu, která po smíchání se zbytkem zajistí požadovanou teplotu na výstupu.
HFL-princip

HFL princip provozu

Hlavní vlastnosti HFL

Efektivní potlačení tvorby mlhy na výtlaku během provozu při nízkých teplotách okolí.
Suchý výměník instalovaný do výtlaku zvyšuje teplotu vzduchu a současně snižuje jeho relativní vlhkost. Během provozu se spuštěným skrápěcím čerpadlem je tak potlačena tvorba viditelné mlhy. Instalací 3cestného ventilu mezi suchý a mokrý výměník se ještě více sníží tvorba viditelné mlhy. Průtok přes skrápěný výměník bude redukován a tak i odpar (mlha).
Maximální možná úspora vody.
Maximální úspory vody se dosáhne optimální kombinací provozu výměníků tepla zabudovaných do HFL. Suchý výměník umístněný do výtlaku i v létě odvádí část tepla. Skrápěný výměník může pracovat v režimu skrápěném nebo suchém – při nízkých teplotách. Provoz nasucho může nastat nejen v zimě, ale i během jara a podzimu.
Ještě vyšších úspor vody lze dosáhnout zařazením 3cestého ventilu mezi suchý a skrápěný výměník. Ten bude do skrápěného výměníku přepouštět jen tolik vody, kolik bude potřeba.
Testy prokázaly úsporu vody 40% až 60 % v porovnání s klasickým odpařovacím chladičem.

Provozní flexibilita
Kritickým prvkem u hybridních produktů je přepínání ze suchého na mokrý provoz a opačně. V případech kdy voda zůstává během suchého provozu ve vaně a okolní teploty jsou podnulové, vzniká nebezpečí namrzání uvnitř vany. Tomuto se dá zabránit vypuštěním vany.
To však vzhledem k průběhu teplot během přechodných období nemůže být vždy dodrženo. V průběhu 24 hodin by mohlo docházet k několika vypuštěním a následně napouštěním vody do vany. Řešením by mohlo být provedení s oddělenou jímkou (remote sump), kdy tato je instalována v temperované místnosti. To ale zvyšuje investiční náklady a navíc není vždy možné.
HFL má jedinečně konstruovanou vanu, která se sestává z mokré a suché části. Suchá část je vyspádována do mokré.
Během provozu se skrápěcím čerpadlem tak všechna voda stéká ze suché části do mokré. Během provozu na sucho je mokrá vana chráněna integrovaným krytem před proudem chladného vzduchu z ventilátoru. Topná tělesa chrání mokrou vanu před zamrznutím. Testy byly provedeny při teplotě okolí -25°C při plných otáčkách ventilátoru.
HFL nákres

Nízká provozní hmotnost
Nízké provozní hmotnosti je dosaženo díky skutečnosti, že HFL používá ve srovnání s klasickým chladičem asi 1 objemu skrápěcí vody.
Snadný přístup pro údržbu a čištění
Přístup do mokré vany je umožněn skrz obdélníkový otvor umístění na straně s připojením výměníků. Protože je tato vana chráněna integrovaným krytem, je bez problémů přístupná i při sepnutém skrápěcím čerpadle a ventilátorech. Toto není možné u žádného jiného odpařovacího chladiče s tlačným ventilátorem.
Za provozu lze tak kontrolovat plovák pro doplňování vody, síto na sání skrápěcího čerpadla atd.
HFL-inspekce

Obr.: I při spuštěném ventilátoru lze provádět inspekci mokré vany. Je kryta před proudem vzduchu.

Kompaktní konstrukce
Vycházejíc z řady VFL má HFL nízkou výšku a do provedení se třemi ventilátory se dodává jako jeden kus. Při paralelním zapojení dvou kusů lze tyto instalovat „natěsno“ k sobě. Je to umožněno přístupem do mokré vany z čela věže. Přistup k suché části postačuje z jedné strany.
Modely HFL lze účinně odhlučnit. K dispozici je škála tlumičů, které se používají u B.A.C. produktů řady VL (VTL, VFL a VCL). 
K dispozici je také Baltiguard™ systém používaný jako výkonová regulace nebo havarijní záskok.
 Pro doplňování skrápěcí vody se standardně dodává elektrický plovák, který ovládá solenoidový ventil na přívodu doplňkové vody.
HFL – široká škála výkonů
37 modelů – „single cell“
33 modelů – „double cell“
Jednotky HFL jsou již k dispozici.

29.9.2021

PROHLÉDNĚTE SI FOTO ! –  společnost CompAir (součást nadnárodní skupiny Ingersoll Rand) uvedla na trh novou řadu dvoustupňových kompresorů s technologií „FOURCORE“. Podrobnosti naleznete dále na našich stránkách.


17.9.2021

PROHLÉDNĚTE SI FOTO ! Náš zákazník ze Zlínského kraje vyměnil v centrální KS stávající kompresor za nový ekonomický regulační šroubový kompresor RG DPMA 75 VARIABL s integrovaným výměníkem tepla pro ohřev vody (příkon 75 kW, plynule regulovatelný motor s PERMANENTNÍMI MAGNETY a vysokou účinností IE4, vzduchové chlazení motoru, zpětné získání tepla až 55 kW ve formě teplé vody). Napojení […]


22.6.2021

PROHLÉDNĚTE SI FOTO ! Aktuálně probíhá v naší hale ve Vsetíně kompletní generální oprava šroubového kompresoru 37 kW, typ Cyclon 337 od výrobce CompAir. Kompresory řady Cyclon jsou velice spolehlivé a jsou v provozu přes 25 let u mnoha zákazníků v ČR a SR ve velikosti od 5,5 do 75 kW. Mnoho zákazníků volí generální opravu místo […]

» více

Aktuální nabídka bazaru

Nabízíme second hand zařízení na úpravu stlačeného vzduchu k prodeji / zapůjčení.

Kontaktní formulář